Biuro Parafialne

Czynne w godzinach:

 

Wtorki 11.00-12.30
Czwartki 17.30-18.30
Soboty 16.00-17.30

 

tel. 024 7622 2455

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Program Radiowy „Poles Apart”

Ten polsko-angielski program radiowy nadawany był przez stacje BBC Coventry & Warwickshire nieprzerwanie od 1991 r. aż do końca roku 2012. Przez 21 lat istnienia  był to jedyny program na BBC poświęcony polskiej społeczności. Pomysłodawcą był dr Jan Mokrzycki. Na przestrzeni lat zmieniał się czas emisji oraz skład zespołu radiowego. Od roku 1996-go oraz 2001-go prezenterkami były kolejno Bożena Wilson i Monika Rozanski. Zawartość programu była zróżnicowana i każdy, bez względu na wiek, upodobania i pochodzenie mógł tu znaleźć coś dla siebie. Program ten informował o ważnych wydarzeniach lokalnych i ogolnokrajowych, przedstawiał wywiady ze znanymi postaciami reprezentującymi życie artystyczne, kulturalne, polityczne oraz społeczne Polaków w kraju i tu w Wilkiej Brytanii. Na antenie gościli m.in. śp. Irena Anders, śp. Tadeusz Różewicz, śp. Gabriela Kownacka, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Norman Davies, Joanna Czechowska, zespoły Feel, Myslowitz, Wilki i inni. Ostatnio programu można było słuchać na falach radia BBC Coventry i Warwickshire 94.8/103.7/104 FM w każdy piątek o godz. 21.00 czasu brytyjskiego, a takze na życzenie droga internetowa na stronie www.bbc.co.uk/coventry.

Historia audycji

Pomysłodawcą był dr Jan Mokrzycki, wspomniany już długoletni prezes Zarządu Głównego Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, stomatolog z zawodu, zamieszkały na terenie parafii. To on, w chwili, kiedy w 1989 roku w Coventry zakładano nową stację lokalnej sieci BBC, zaproponował jej prezesowi Andy’emu Wright’owi włączenie do niej audycji dla Polaków.

Pierwszy program wyemitowany został 5 września 1991 roku. Początkowo były to audycje trwające pół godziny, w każdą niedzielę wieczorem (16 audycji), ale już po kilku tygodniach emisja została przedłużona do godziny, z tym że w poniedziałkowe wieczory (164 audycje), potem czwartkowe (156 audycji) i piątkowe.

Pierwszą prezenterką była Renata Sosna, Henryk Pałkowski odpowiadał za muzyczną stronę programu, natomiast Dorota Łepkowska, jedyna dziennikarka w zespole, przygotowywała wiadomości z Polski. Od czasu do czasu sprawami kultury zajmowała się Teresa Halikowska, Henryk Cerowski opowiadał ciekawie o historii Polski, Magdalena Mokrzycka udzielała porad kulinarnych, a Lucy Wilson komentowała wydarzenia z kraju.

Na przestrzeni lat zmieniał się zarówno czas emisji i jej długość, jak również skład zespołu radiowego. Po Renacie Sosna prezenterami zostali kolejno Lucy Wilson, Aleksandra Booth, Tomasz Przestępski i Maryla Jones. W programach pomagali Jan Jankowski, Małgorzata Librowska oraz Krystyna i Marek Mroziccy.

Od lipca 1997 roku prezenterką i autorką programu była Bożena Wilson, zaś w lipcu 2001 roku dołączyła do niej Monika Różański jako prezenterka i współproducentka programu. Jan Jankowski pozostał odpowiedzialny za rejestr i zapisy muzyczne.

Tekst: Monika  Rozanski

Źródła historyczne: Jan Jankowski, dr Jan Mokrzycki


Tekst poniżej z książki: B. Nowak, Dzieje polskiej Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Coventry i Rugby 1949-2009, Poznań 2011, s. 78-79.

„Poles Apart” to polski program radiowy o Polakach i dla Polaków nadawany przez stację BBC Coventry & Warwickshire, nieprzerwanie od 1991 roku. Był to w tym czasie jedyny taki program na Wyspach Brytyjskich. Pomysłodawcą był dr Jan Mokrzycki, wspomniany już długoletni prezes Zarządu Głównego Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, stomatolog z zawodu, zamieszkały na terenie parafii. To on, w chwili, kiedy w 1989 roku w Coventry zakładano nową stację lokalnej sieci BBC, zaproponował jej prezesowi Andy’emu Wright’owi włączenie do niej audycji dla Polaków1.

Pierwszy program wyemitowany został 5 września 1991 roku. Początkowo były to audycje trwające pół godziny, w każdą niedzielę wieczorem (16 audycji), ale już po kilku tygodniach emisja została przedłużona do godziny, z tym że w poniedziałkowe wieczory (164 audycje), potem czwartkowe (156 audycji) i piątkowe. Jest to program dwujęzyczny. Wiadomości ogólne są zawsze po angielsku, lokalne natomiast po polsku. Prezentowane są w nim reportaże, wywiady, felietony i wiadomości przeplatane muzyką polską. Jest też dużo konkursów z ciekawymi nagrodami2.

Pierwszą prezenterką była Renata Sosna, Henryk Pałkowski odpowiadał za muzyczną stronę programu, natomiast Dorota Łepkowska, jedyna dziennikarka w zespole, przygotowywała wiadomości z Polski. Od czasu do czasu sprawami kultury zajmowała się Teresa Halikowska, Henryk Cerowski opowiadał ciekawie o historii Polski, Magdalena Mokrzycka udzielała porad kulinarnych, a Lucy Wilson komentowała wydarzenia z kraju. Celem programu było przekazywanie polskiej społeczności wiadomości krajowych i lokalnych w języku ojczystym, a także poinformowanie Brytyjczyków o kulturze i historii Polski, jej osiągnięciach, jak również o samych Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii3.

Na przestrzeni lat zmieniał się zarówno czas emisji i jej długość, jak również skład zespołu radiowego. Po Renacie Sosna prezenterami zostali kolejno Lucy Wilson, Aleksandra Booth, Tomasz Przestępski i Maryla Jones. W programach pomagali Małgorzata Librowska oraz Krystyna i Marek Mroziccy. Od lipca 1997 roku prezenterka jest Bożena Wilson. Od kilku lat pomaga jej niestrudzenie Monika Różański, a nad całością czuwa Jan Jankowski4.

Od lutego 1998 roku, raz w miesiącu gości w studio proboszcz polskiej parafii, który dla słuchaczy, szczególnie chorych parafian, przeprowadza kilkuminutową katechezę na tematy związane z rokiem liturgicznym Kościoła. Na falach audycji prezentowane są wywiady ze znanymi postaciami, które odwiedzają Wyspy Brytyjskie lub tu mieszkają, np. arcybiskupem Szczepanem Wesołym, Lechem Wałęsą, Agnieszką Holland, Ireną Anders, Jerzym Stuhrem, Gabrielą Kownacką, Cezarym Pazurą, zespołami muzycznymi, piosenkarzami5.

Audycje „Poles Apart” docierają do słuchaczy nie tylko w Coventry, ale także niektórych dzielnic Birmingham, Derby, Leicester, Northampton i okolic uniwersytetu Oxford. Programów słucha co najmniej tysiąc Brytyjczyków i Polaków6. Od 2009 roku program przestał być nadawany na żywo. Wcześniej przygotowany materiał emitowany jest w każdy poniedziałek od godz. 20.00 na falach 94.8/103.7/104 FM.


Przypisy:
1. J. Mokrzycki, „Poles Apart”. Radio BBC – sekcja polska, [w:] PMKCov-50lat, s. 57-58.
2. T. Halikowska, Polskie Radio w Wielkiej Brytanii, DzP z 25 IX 2001, s. 6.
3. J. Mokrzycki, „Poles Apart”. Radio BBC – sekcja polska, [w:] PMKCov-50lat, s. 58.
4. Tamże, s. 58.
5. Tamże, s. 58.
6. T. Halikowska, Polskie radio w Wielkiej Brytanii, dz. cyt., s. 6.

 

Privacy Notice

for the Local Polish Catholic Mission in Coventry

[the church of St. Stanislaus Kostka]
part of the Polish Catholic Mission in England and Wales
(click here to download)

 

 

Statystyka strony

Odsłon : 784315