• PCM Coventry
  • Konto bankowe [Nr: 00617519, SC: 30-94-57]
A A A

· Siostry i Bracia, znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji. Wiele aspektów naszego życia uległo zmianom. Dotyczy to również sposobów wyrażania naszej wiary. Dziękuję wszystkim za zrozumienie, że ze względu na oficjalne stanowisko władz Kościoła w Anglii i Walii, ale przede wszystkim ze względu na wzajemne bezpieczeństwo, ochronę życia i wsparcie narodowej służby zdrowia, w obecnym czasie nie wolno nam gromadzić się w kościołach, aby publicznie wyrażać nasz kult religijny. Msza św. w naszym kościele jest sprawowana tylko bez udziału wiernych. Zakaz ten obowiązuje od soboty, 21 marca, aż do odwołania. Zawieszone są wszystkie spotkania grup parafialnych.

· Biskupi Anglii i Walii udzielili dyspensy od obowiązku fizycznego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, zalecając jednak, aby w tym dniu uczestniczyć we Mszy św. poprzez media społecznościowe i przyjęcie Komunii świętej na sposób duchowy. 

· Spróbujmy nieco inaczej przeżyć najbliższy czas. Będziemy razem - duchowo. Msze św. będą dalej sprawowane w naszym kościele. Z tym że będzie to tylko jedna Msza św. każdego dnia. Wszystkie zamówione intencje będą na bieżąco odprawiane. W niektórych przypadkach będą przesunięte o kilka dni, w innych odprawiać je będzie w tym czasie ks. kan. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej. 

· W miarę naszych możliwości technicznych uruchomiliśmy transmisję on-live z naszego kościoła na naszej stronie facebookowej: Polska Wspólnota Katolicka w Coventry. Zapraszamy przed ekrany monitorów na Msze św. według harmonogramu, który znajduje się w biuletynie.

· W Poniedziałek Wielkanocny zapraszamy na naszej stronie Facebookowej najpierw na Mszę św. o godz. 11.00, a o godz. 19.00 - na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu. W czasie adoracji będziemy składać nasze prośby i podziękowania Zmartwychwstałemu Chrystusowi. Zachęcam do wysyłania naszych osobistych słów intencji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą sms-a na nr 07366.240.512, które będą wyczytane podczas adoracji. Prosimy nadsyłać prośby i podziękowania do poniedziałkowej Mszy św. o godz. 11.00. Oby nas nie zabrakło na wspólnej Facebookowej adoracji w poniedziałek. Na kolejną adorację zapraszamy już w najbliższy piątek o godz. 19.00.

· DLA RODZICÓW DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNYCH: Zdaję sobie sprawę, że wszyscy bez wyjątku martwicie się o uroczystość I-Komunii świętej Waszych dzieci. Jest to również i moja troska jako Waszego duszpasterza oraz Pani Hanny Marzańskiej, dyrektor naszej Polskiej Szkoły Sobotniej. Termin 17 maja jest wciąż odległy, a zarazem, patrząc na wydarzenie dookoła nas, tak bardzo bliski. Nie wiemy, czy uda nam się w tej sytuacji dotrzymać terminu. Obiecuję, że uroczystość Pierwszej Komunii Świętej zorganizujemy, jeśli nie w wyznaczonym terminie, to w najszybciej dostępnym i odpowiednim dla każdego z nas. Dołączymy do tego wszystkie dzieci, które planowały Komunię świętą zorganizować w Polsce. Nikogo nie pozostawimy bez opieki. Dzieci na lekcjach religii przerobiły już niemal cały materiał. Pozostały trzy lekcje nr 18-20 (str. 72-83). Bardzo proszę, aby rodzice popracowali z dziećmi nad tymi lekcjami w domu. Proszę też pomóc dzieciom z przygotowaniem do pierwszej spowiedzi świętej. Niech dobry Bóg da nam dużo sił, abyśmy przetrwali ten trudny czas. Troszczcie się o siebie. Pozostańcie w domach.

· DLA MŁODZIEŻY PRZYGOTOWUJĄCEJ SIĘ DO BIERZMOWANIA: Wszyscy jesteśmy świadomi, że czas Uroczystości Bierzmowania w naszej parafii przewidziany na niedzielę, 19 kwietnia, nie będzie możliwy do realizacji. Ksiądz Rektor, który miał udzielić tego sakramentu wciąż przebywa w Polsce, dochodząc do siebie po poważnej operacji bajpasów. Nikt z nas nie jest w stanie na dzień dzisiejszy powiedzieć, kiedy powróci do Wielkiej Brytanii. Obiecuję, że Uroczystość Bierzmowania zorganizujemy w pierwszym możliwym terminie. Póki co, powtarzajmy przerobiony materiał. Pozostały nam jeszcze dwie katechezy do przeprowadzenia. Przerobimy go w najbliższym  czasie.

· Dziękujemy także wszystkim za troskę o utrzymanie parafii (opłacenia rachunków, podatków etc.). Kilka osób pytało w jaki sposób wesprzeć parafię. W chwili obecnej tylko dokonując przelew na konto parafii. Dziękujemy za Waszą odpowiedzialną postawę wobec utrzymania naszego kościoła, opłacenia rachunków, podatków, etc. Można składać ofiary na konto parafii z dopiskiem TACA. Nr konta znajduje się na stronie internetowej: (nazwa konta: PCM Coventry, numer konta: 00617519, nazwa banku: Lloyds TSB, sort code: 30-94-57).

· Kościoły nasze są w tym czasie zamknięte dla naszej indywidualnej modlitwy. Nie udzielamy Komunii świętej, ani sakramentu pokuty i pojednania. Proszę o zrozumienie. Ze względu na kwarantannę, którą przeżywam, bardzo proszę o nieskładanie wizyt na plebanii. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas. ZOSTAŃCIE W DOMACH.

· W ostatnim tygodniu zmarli w naszej parafii śp. Wasyl Pawliw, l. 95 i śp. Irena Sosna, l. 87. Niech dobry Bóg obdarzy ich radością szczęścia wiecznego... 


 Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, Ojciec rodziny mówi:

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Wszyscy żegnają się i odpowiadają:

Amen.

Ojciec rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ojciec rodziny może skierować słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

Przeżywając radosny czas Zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie, w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. (Mt 6,31ab.32b-33).

Następnie Ojciec rodziny wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.
Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

Następnie Ojciec rodziny wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

Panie Jezu, ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen. 


Niedziela, 12 IV 2020 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

    11.00    śp. Franciszek Wronkowski - int. Małżonka z Rodziną

 

Poniedziałek, 13 IV 2020 - Poniedziałek Wielkanocny

    11.00    śp. Henryk Konieczny - int. Rodzina

    19.00    ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 

Wtorek, 14 IV 2020 - Wtorek w oktawie Wielkanocy

19.00 śp. Jan Kurzeja - int. Córka Karolina z Rodziną

 

Środa, 15 IV 2020 - Środa w oktawie Wielkanocy

10.30 o błogosławieństwo Boże dla Córki Lesi Bandury - int. Rodzice

 

Czwartek, 16 IV 2020 - Czwartek w oktawie Wielkanocy

19.00 śp. Bronisława i Bronisław Pilinko i zmarli z Rodziny - int. D. Maciejewska

 

Piątek, 17 IV 2020 - Piątek w oktawie Wielkanocy

10.30 za zmarłych Rodziców z obojga stron - int. T. Garlicka

20.00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 

Sobota, 18 IV 2020 - Sobota w oktawie Wielkanocy

18.00 o błogosławieństwo Boże dla Grzesia Mizery z okazji urodzin - int. Rodzice z Bratem

 

Niedziela, 19 IV 2020 - Niedziela Miłosierdzia Bożego

11.00 śp. Rodzice Maria i Piotr Pietruszkiewicz - int. Córka F. Vincent